شیوهٔ اجراء واقعیت درمانی

۲۱ اسفند ۱۳۹۵ | ۱ دیدگاه | آموزش های روانشناسی | تا کنون 6803 نفر این مطلب را خوانده اند.

شیوهٔ اجراء واقعیت درمانی به نام خدای بخشنده و مهربان

اولین قدم در تغییر رفتار، مشخص کردن رفتارى است که درصدد اصلاح آن هستیم. باید با واقعیت مواجه شویم و این نکته را بپذیریم که به دوباره‌نویسى تاریخچهٔ زندگى فرد، قادر نیستیم.

مهم نیست وضعیتى که منجر به رفتار یک فرد مى‌شود تا چه اندازه غیرمعمولى و نامناسب است، باید براى او روشن شود که از حوادث گذشته به‌عنوان عذر موجهى براى رفتار و اعمال غیرمسؤولانهٔ بعدى خود استفاده نکند.

مهم نیست در گذشته براى او چه اتفاقى رخ داده است، او باید هنوز مسؤولیت کامل چیزهائى را که در حال حاضر مى‌داند و یا مى‌تواند انجام دهد برعهده گیرد.

مشاوره باید تا آنجا پیش رود و کار را ادامه دهد که مراجع بپذیرد که خود مسؤول اعمال خویش است.

واقعیت‌درمانى بر اساس نیازهاى مراجع و سهیم شدن او در جریان مشاوره متکى است.

مشاور هیچ‌گونه عذر و بهانه‌اى را براى رفتارهاى غیرمسؤولانه مراجع نمى‌پذیرد و با تأکید بر رفتار او در زمان حال، مراجع را با رفتار درست و نادرست آشنا مى‌سازد.

از طریق واقعیت‌درمانی، به مراجع کمک مى‌شود تا مسؤولیت رفتار خود را به عهده بگیرد.

مشاور به شیوهٔ واقعیت‌درمانی، به محیطى آرام و ساکت نیاز دارد. تعیین محدودیت دورهٔ مشاوره و زمان آن و انجام بحث‌هاى سازنده، جزء لاینفک فرآیند مشاورهٔ واقعیت‌درمانى است.

در این شیوه، آن چنانکه در روانکاوى مرسوم است، از تحلیل خواب استفاده نمى‌شود.

به نظر متخصصان واقعیت‌درمانی، مراجع از خواب‌ها به عنوان دفاعى براى اجتناب از بحث دربارهٔ رفتار موجود استفاده مى‌کند. با این وصف، اگر مراجعى به بیان خوابش اصرار ورزد، مشاور در صورتى که گوش‌دادن را مفید بداند، این کار را انجام مى‌دهد.

در نهایت، مشاور مى‌کوشد با مراجع در مورد زندگى واقعى خود ارتباط برقرار کند. هم‌چنین واقعیت درمان‌گر جبرگرا نیست، بلکه معتقد است که مراجع خودش تصمیم‌گیرنده و تعیین‌کننده است و هرکس مى‌تواند مسؤول یا غیر مسؤول باشد و انتخاب راه به تصمیمات خود او بستگى دارد.

مشاور از ایفاء نقش و بحث‌هاى ذهنى و شوخى و شوک کلامى براى آشناسازى مراجع با گفتار و رفتار غیرمسؤولانه خود بارها استفاده مى‌کند.

زمانى که مراجع بتواند مسؤولانه رفتار کند و به حل مسائل بپردازد و مسؤولیت اعمال خود را بپذیرد و به خود و دیگران آسیب نرساند، درمان خاتمه مى‌یابد.

واقعیت‌درمانى علاوه بر کاربرد در رفع بزهکاری، محو نگرانى و اضطراب، ناسازگاری، و مشکلات خانوادگى در آموزش و پرورش نیز با موفقیت به‌ کار گرفته شده است.

اشکال مهم در آموزش و پرورش، عدم مشارکت و علاقهٔ دانش‌آموزان در یادگیرى و ایجاد محدودیت در اندیشه و تفکر و در نتیجه احساس عدم مسؤولیت در برابر کارهاى سپرده شده به آنان است.

واقعیت‌درمانى به صورت فردى و گروهى انجام مى‌شود. مشاور به مراجع برچسب بیمارى نمى‌زند و فقط در آغاز مشخص مى‌سازد که عوامل عضوى یا کنشى باعث اضطراب و نگرانى شده‌اند.

در واقعیت‌درمانى از افراد کمکى نظیر دوست و همسر و معلم و هرکس دیگرى که در زندگى مراجع اهمیت دارند، دعوت مى‌شود براى ملاقات با مراجع به دفتر کار مشاور مراجعه کنند. این عمل به خاطر درک بهتر مشاور از مراجع و کمک به او براى شناخت خویش از دید افرادى است که مورد احترام او مى‌باشند.

افراد مبتلا به اختلالات گویائى از این شیوهٔ درمانى نمى‌توانند بهرهٔ زیادى ببرند.مراجع معمولاً هفته‌اى یک‌ بار و هر جلسه به مدت چهل و پنج تا شصت دقیقه براى مشاوره مراجعه مى‌کند.

در واقعیت‌درمانى حتى‌الامکان از تجویز دارو خوددارى مى‌شود. زیرا مصرف دارو مسؤولیت رفتار را از مراجع سلب مى‌کند.

شاد و سربلند باشید

دوستدارتان محمد جانبلاغیدوره قانون جذبچرا با اینکه سخت تلاش می کنید به اهداف و خواسته هایتان نمی رسید؟

هر خواسته ای داشته باشید کاملا قابل تحقق است فقط کافی است این 51 قدمی که به شما می گوییم را در راستای رسیدن به خواسته ها و اهدافتان بردارید ...
من محمد جانبلاغی دو سال بر روی بیش از 100 چهره موفق ایرانی و خارجی تحقیق کردم و بیش از 100 کتاب، سمینار و کارگاه های مطرح و پرفروش حوزه موفقیت و ثروت‌آفرینی را به منظور یافتن یک الگو یک مسیر و یک راهکار برای تحقق رویاهای بزرگ مطالعه کردم.

این فایل نتیجه تمام تحقیقات ماست که راهنمای شما خواهد بود.

هر رویای بزرگی در زندگی داشته باشید محقق می شود اگر این رازهای که کشف کرده‌ایم را بردارید…
غیرممکن است این رازها را بدانید و به تمام خواسته ها و آرزوهایتان نرسید
هرآنچه که رویای شما باشد با برداشتن این قدم ها در مسیرش، رویای شما تبدیل به واقعیت می شود.
شاید رویای شما مادی، مثل خرید یک اتومبیل گرانقیمت باشد یا اینکه رویای شما از جنس دستآورد، موفقیت در کنکور و..باشد.این آموزش برای هر رویای بزرگی به طرز عجیبی عمل می کند !

توضیحات کامل این محصولشیوهٔ اجراء واقعیت درمانی  دوستان زیادی از مطالعه مطالب زیر استقبال کرده اند  شیوهٔ اجراء واقعیت درمانی

لطفا خارج از چارچوب فکر کنید!


شاید واقعا سردشان است…شیوهٔ اجراء واقعیت درمانیمنبع: سایت رسمی محمد جانبلاغی
شیوهٔ اجراء واقعیت درمانی در پناه حق باشید.

محصولات پیشنهادی ما برای شما که همین الان می توانید تهیه کنید

... رشد شما با یادگیری آغاز می‌شود ... جدیدترین آموزش برای مدیران، کارآفرینان، مدیران سایت و فروشندگان در این قسمت قرار دارند.

شیوهٔ اجراء واقعیت درمانی   کاربران درباره شیوهٔ اجراء واقعیت درمانی چه نظری دارند؟ شیوهٔ اجراء واقعیت درمانی

  1. نظر لیلی نیری گفت:

    آقای جانبلاغی سلام.
    من یکسال است فارغ التحصیل رشته روانشناسی شده ام ودر کلینیک ترک اعتیاد کار میکنم ولی اطلاعاتم در سطح همان کتابهایی است که در دانشگاه خوندیم وکتابها ومطالب بسیاری نیز خارج از دانشگاه هم خوندم ودر کارگاه ها نیز شرکت کردم ولی خودتون میدانید که هنوز خیلی چیزهاست که نمیشه با این مطالب حل شود نمیدانم راهش را به من بگویید چه تلاش میکنم به در بسته میخورم کم کم ناامید میشم ممنونم

شما در این باره چه نظری دارید؟