نحوه پاسخگویی به سوالات جنسی کودکان

۲۰ اسفند ۱۳۹۵ ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ | بدون دیدگاهبدون دیدگاه | موضوعات سایتروانشناسی کودک و نوجوان | بازدید سایت تا کنون 4750 نفر این مطلب را خوانده اند.


نحوه پاسخگویی به سوالات جنسی کودکان

هر فردی که با کودکان سروکار دارد بخصوص پدر و مادر دائما با پرسش های کودک خود در مورد تولد ،نحوه بچه دار شدن ،روابط پدر و مادر و … مواجه می شود.

کودک اصرار دارد برای سوالات خود پاسخی بیابد و از این طریق بر سطح دانش و معرفت خود بیفزاید. اما در پاسخ به سوالات کودک نخست به این مساله باید توجه داشت که از نظر روانشناسی، طفلی که از موضوعی می پرسد به احتمال قوی رشدش در حدی هست که بتواند پاسخ آن را هم بشنود و از آن سر درآورد.

این اصل در عین اینکه کلیت ندارد برای پدر و مادر هشدار دهنده است.

محمد جانبلاغی در کارگاه و سمینارهای تربیت جنسی کودک و نوجوان به والدین، رواندرمانگران و مربیان مهدکودک ها آموزش می دهد که چگونه با سوالات و رفتار جنسی کودکان و نوجوانان برخورد کنند.

اگر والدین از پاسخ به سوالات کودک طفره می روند و یا پاسخ او را نمی دهند باید دید آیا طفل از آن صرف نظر خواهد کرد؟ یا بگونه ای دیگر سعی خواهد داشت آنرا دریابد؟

در صورت دوم،او سوال خود را از چه کسی خواهد پرسید؟ منبع اطلاعاتش چه کسی و کجا خواهد بود؟ آیا شما می پسندید که او با افراد دیگری که چون شما دلسوز و آگاه به مصالح کودک نیستند با ارتباط معرفتی برقرار نمایند؟

در صورت سوم، این مراقبت باید صورت گیرد و محیط تربیتی و نحوه پاسخ به سوال بگونه ای باشد که طفل را دچار بدآموزی نکند و موجبات لغزش یا انحراف او را فراهم نیاورد. و یا محیط آنچنان بدآموز و تحریک کننده نباشد که طفل را به کنجکاوی های ناروا وادارد و زمینه را برای سوالات او در آن باره فراهم نماید.

مشکلات والدین در پاسخ دادن به کودک

شرم و حیای والدین که مانع آن است که همه لغات و اصطلاحات را در این رابطه بکار برند.

همیشه به مصلحت کودک نیست که همه مسائل را در همه سنین بداند و والدین در این مصلحت اندیشی گرفتارند.

برخی والدین می خواهند حقایقی را به کودک بگویند ولی از شیوه درست آن بی خبرند.

بعضی وحشت از این دارند که پاسخ ها برای کودک بدآموز باشند و بدین نظر از آن می گریزند.

ولی بنظر ما توجه به نوع سوال و تعمق درباره انگیزه ها و علل آن خود می تواند راهنمای خوبی باشد، که والدین و یا مربیان بدانند چگونه باید موضع گرفت.

در پاسخ به سوالات دریافت این نکته مهم است که چه امری باعث شده که یک زمینه ای در کودک بوجود آید و منجر به چنین پرسشی شود.

شرایط پاسخ دادن والدین یا مربیان

آگاه اید که هر کسی قادر به پاسخ گویی سوالات کودکان بویژه در مسائل جنسی نیست. شرایطی باید در فرد باشد تا پاسخ ها موثر افتد. آن شرایط عبارتند از؛

شنونده خوب بودن، یعنی فرد بر خود مسلط باشد و اجازه دهد جمله سوالی کودک به اتمام برسد و حتی اگر در ضمن یک سوال مطلب دیگری هم می خواهد بیان کند در آن آزاد باشد که این امر در شناخت او، انگیزه سوالش و منشائی که پرسش را از آنجا بدست آورده موثر است.

آمادگی فکری و علمی، برای پاسخ به سوالات بگونه ای که جداً برای کودک بدآموز نباشد و راه ورسم موضع گیری را به او بدهد و البته در این راه شیوه ها و اصول اسلامی هم در نظر گرفته شده باشد.

تسلط بر خود، بصورتی که از نگرانی و شرم دچار لکنت زبان نشوید و بتوانید حقیقت را آنچنان که مورد نظر است به کودک بگوید، رنگ باختن، سرخ و سفید شدن چاره کار نیست و رفتاری که پاسخ دهنده در این رابط پیدا می کند باید همانند حالات و رفتار کودک باشد.

شیوه بیان، بگونه ای باشد که اعتماد کودک را به صحبت امر و مساله ای جلب کند و کودک دریابد که او مطالبی را سرهم بندی نکرده و بیحساب نمی گوید و یا قصد او فریب دادن کودک نیست.

لحن شما را لحنی جدی حساب کند و برای پاسخ شما ارزش و اعتباری قائل باشد و جداً احساس کند که قانع شده است.

آموزش جامع تربیت جنسی کودکان و نوجوانان

اما خود پاسخ چه شرایطی باید داشته باشد

پاسخ ها درست باشندآنچنانکه آمیخته با خرافات و اوهام نباشند. درباره پاسخی که می خواهید به کودک دهید دقیقا فکر کنید. اصولاً درست پاسخ دادن خود نیمی از مسائل بعدی را حل خواهد کرد.

پاسخ ها ساده و با منطق و بیان کودک سازگار باشد تا کودک از آن سردرآورد. نیازی نیست لغات علمی مثل هورمون و از این قبیل برای کودک بکار ببرید.

پاسخ ها بدآموزی و منحرف کننده نباشند و یا راهنمای بدی برای عمل بعدی او نباشد و البته این خود نیازمند به هنرشماست.

پاسخ ها اقناع کننده باشند. بگونه ای که کودک خود را نیازمند به این امر نبیند که همین سوال را از دیگران هم بپرسد. و یا ناچار باشد همان سوال را بوجهی دیگر و با دامنه ای بیشتر برای شما مطرح کند. البته ممکن است در عین توضیح مخنصر شما کودک قانع شود که دیگر نیازی به توضیح بیشتر ندارید.

در پاسخ ها تناسب سن، درک و جنس مراعات شود. در سنین بالاتر پاسخ ها باید مفصل تر و عمیق تر باشند و حتی پاسخ شما باید بهتر و سازنده تر و تکمیل کننده پاسخ سال قبل نیز باشد.

پاسخ ها همراه با مسخرگی، شوخی و هرزگی و تحریک نباشدو بجای ادب و اخلاق، جسارت و وقاحت را ترویج نکند و یا سبب شود ستر و حجاب فیما بین شما و کودک پاره گردد.

پاسخ ها در این زمینه باید محدود و در حد راهنمایی و ارضاء حس کنجکاوی کودک باشد نه بالا بودن سطح اطلاعات و احیاناً بیدار کردن او در این زمینه .

شاد و تندرست باشید

دوستدارتان محمد جانبلاغیکامل ترین دوره رسیدن به تمام آرزوها

به جرات می توانم به شما بگویمکه با تهیه این محصول زندگی شما به دو قسمت تبدیل میشه. یک قسمت قبل از تهیه این دوره و یک قسمت بعد از تهیه این دوره.
اگر واقعا نتیجه براتون مهم است و تصمیم گرفتید برای زندگی اتان که موفق شوید حتما اولویت اولتون را بذارید برای تهیه این محصول و استفاده از آموزش های این دوره.
اگر الان در هر کجا و هر شرایطی که هستید و می خواهید به استقلال مالی برسید این دوره تمام آن چیزی هست که تو نیاز داری.
یعنی اصلا فکر نکن که این دوره را که تهیه کردید, وقت میذارید و آموزش هایش را دارید می بینید, اصلا فکر نکن که دیگه از کارهای دیگه ات زدی.

تو باید برای رسیدن به موفقیتت زمان بذاری.

و من از تو می خواهم که فقط روزی حداقل یک ساعت به این آموزش ها گوش بدید و تمام نکاتی که گفته شده را مو به مو اجرا کنید تا روز اتمام دوره.
و دومین چیزی که من ازت می خوام اینه که هرچی کتاب و مطالب دیگه در این مورد خوندید را بذاری کنار و با یک ذهن خالی و آماده به این آموزش ها گوش بدید.
این دوره برای افراد عمل گراست. افرادی که تصمیم جدی برای موفقیتشان گرفته اند و می خواهند زندگی اشان را بهتر کنند.
باید به خودت تعهد جدی بدی که از همین حالا روئیاهایت را خلق کنی. تعهد بدی که این آموزش ها را جدی پیگری کنی اگر دنبال نتیجه ای.
نتیجه یعنی اینکه تو یک ذهنیت درست داشته باشید, مسیرت را پیدا کنی, قدم های اولت را برداری و شروع کنی به درآمد تا رسیدن به زندگی دلخواهت.!

قیمت دوره: ۳,۸۰۰,۰۰۰ تومان

پرمخاطب ترین دوره سرنوشت ساز. در هفته گذشته ۱۲۹ نفر این دوره را جهت رسیدن به تمام آرزوهایشانتهیه کرده اند.
پس منتظر چی هستی؟ همین الان می خواهم این دوره را تهیه کنم توضیخات بیشتری درباره این دوره


نحوه پاسخگویی به سوالات جنسی کودکان دوستان زیادی از مطالعه مطالب زیر استقبال کرده اند  نحوه پاسخگویی به سوالات جنسی کودکان

بازیهای ناتمام لیبیدو در مسیر زندگی


مراجعه به روانشناس چرا؟


فرزندان خود را سرزنش نکنید!


عبارتی که هرگز نباید به کودکان‌تان بگویید


دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه ها فقط برای عزیزانی که عضو سایت هستند امکان پذیر است.پیوستن به جمع دوستان ما در سایت